Skuteczne sposoby na wzmocnienie kości i stawów

Skuteczne sposoby na wzmocnienie kości i stawów

Ból kości i stawów to powszechny problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Pierwszymi objawami są najczęściej ból kolan podczas wchodzenia po schodach i zwiększona wrażliwość nocą oraz podczas chłodnych dni. Pomimo tego, iż dolegliwość należy do uciążliwych, zwykle nie jest poważna, a z problemem można dosyć szybko poradzić sobie odpowiednią dietą, aktywnością fizyczną i przyjmowaniem określonych suplementów. Czynności mające na celu wzmocnienie stawów i kości powinny mieć kluczowe znaczenie, gdyż w znacznym stopniu ograniczają ryzyko poważniejszych chorób, takich jak osteoporoza czy zapalenie.

 

Składniki pozytywnie wpływające na zdrowie kości i stawów

Najczęstszymi przyczynami bólu stawów i kolan są nadwaga oraz otyłość, które powodują bardzo duże obciążenie całego układu kostnego. Jednym ze sposobów na upewnienie się o prawidłowości wagi jest obliczenie wskaźnika masy ciała, czyli BMI. W Internecie można znaleźć bezpłatne kalkulatory, które precyzyjnie wskażą wynik. W tym celu należy podać informacje na temat wagi oraz wzrostu. BMI można również obliczyć samodzielnie; należy podzielić wagę podaną w kilogramach przez wzrost podniesiony do kwadratu podany w metrach. Dodatkowo zamieszczona skala informuje o określonym stopniu nadwagi lub otyłości.

 

W jaki sposób odciążyć stawy?

Pierwszym krokiem powinna być zawsze zmiana sposobu odżywiania się. Osoby, które chcą zrzucić określoną liczbę kilogramów i tym samym odciążyć układ kostny, powinny spożywać posiłki w regularnym odstępach czasu, jednocześnie wypracowując deficyt kaloryczny. Kluczowe jest ograniczenie tłuszczów, cukrów prostych i niezdrowych węglowodanów na korzyść warzyw, pełnoziarnistego pieczywa i produktów niskoprzetworzonych. Ważne jest także dbanie o nawodnienie organizmu i picie przynajmniej 2 litrów płynów dziennie. Należy zrezygnować ze słodkich i gazowanych napojów. Najlepszym rozwiązaniem są soki owocowo-warzywne, które zawierają szereg cennych składników odżywczych. Polecana jest również zielona herbata, znana ze swoich właściwości antyoksydacyjnych i zwalczających wolne rodniki, które negatywnie wpływają na tkankę kości.

Wapń - podstawowy budulec kości

Jednym z najważniejszych składników wpływających na zdrowie stawów i kości jest wapń, który naturalnie występuje w ich strukturze. Dzienne spożycie wapnia dla osoby dorosłej powinno mieścić się w przedziale 1200-1500 mg. Wapno na kości i stawy występuje w mleku i przetworach mlecznych oraz niektórych warzywach i owocach - figach, brokułach, fasoli i kalarepie.

Właściwości witaminy D

Kolejnym składnikiem, który koniecznie musi znaleźć się w diecie osób zmagających się z częstym bólem kości i stawów jest witamina D wpływająca m.in. na lepsze przyswajanie wapnia. Występuje ona w takich produktach jak przetwory mleczne, jajka, ryby oraz wątróbka. Oprócz diety konieczne jest regularne, przynajmniej kilkunastominutowe przebywanie na słońcu, gdyż witamina D powstaje w skórze właśnie pod wpływem promieni słonecznych. W tym celu nie trzeba decydować się na intensywne opalanie. Wystarczy krótki spacer, nawet w pochmurny dzień. Aby uzyskać jeszcze lepsze efekty, warto zaplanować aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.

 

Wpływ sportu na zdrowie kości i stawów

Regularna aktywność fizyczna to świetna profilaktyka, która chroni przed dolegliwościami ze strony układu kostnego. Odpowiednie ćwiczenia wpływają na wzmocnienie kości i stawów. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdza się trening z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, a także sztangi i hantli. Zalecane jest m.in. bieganie, taniec, jazda na nartach, pompki oraz tenis ziemny. Wyżej wymienione aktywności są jednak polecane osobom, które nie zmagają się z osteoporozą czy innymi zdiagnozowanymi chorobami związanymi z układem kostnym. W tym przypadku warto postawić na mniej intensywne treningi, takie jak pływanie, chodzenie czy jazda na rowerze.

 

Suplementy wpływające na kości i stawy

Skutecznym uzupełnieniem diety i treningów będzie suplementacja. Warte polecenia są zwłaszcza preparaty zawierające czyste Colostrum, czyli siarę. Z uwagi na zawartość cennych składników, takich jak immunoglobuliny, laktoferyna, lizozym czy laktoperoksydaza, Colostrum wykazuje bardzo pozytywny wpływ na kości i stawy. Wynika to również z obecności witamin z grupy B, witaminy A, D, E, dobrze przyswajalnego białka oraz czynników wzrostu.

 Wapń na stawy w naszej ofercie:

Zobacz produkt COLOSTRUM IMMUNE 60% IGG - KAPSUŁKI DOJELITOWE 60 SZT.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl