Przewlekła senność, uczucie wyczerpania, zmęczenia fizycznego i problemy ze skupieniem to objawy charakterystyczne dla zespołu chronicznego zmęczenia, które obecnie jest uważane za jedną z chorób cywilizacyjnych. O jego występowaniu świadczą wyżej wymienione symptomy, utrzymujące się przez okres ponad 6 miesięcy, pomimo częstego odpoczynku i braku problemów z zaśnięciem. Schorzenie jest jednak ciężkie do zdiagnozowania, m.in. ze względu na fakt, iż nie jest uznawane za jednostkę chorobową i nie występuje w międzynarodowym spisie chorób.
Co może być przyczyną zespołu przewlekłego zmęczenia?
Jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, trudno mówić o typowym niewyspaniu. W tej sytuacji warto zgłębić temat, gdyż może się okazać, iż problemy mają związek z poważniejszymi przyczynami. Zespół chronicznego zmęczenia bardzo często wynika z powodu:
- problemów z tarczycą,
- wirusa HCV,
- problemów z ciśnieniem,
- anemii,
- cukrzycy,
- narażenia na silny i długotrwały stres,
- złej diety,
- picia niewystarczającej ilości wody,
- chorób serca,
- chorób płuc.
Uczucie przewlekłego zmęczenia wiąże się również z osłabieniem organizmu, co skutkuje nie tylko brakiem energii do podejmowania się jakichkolwiek działań, ale również z podatnością na różnego rodzaju wirusy.
Jak rozpoznać zespół chronicznego zmęczenia?
Objawy mogą mieć różną postać i dotyczą wielu części ciała. Wraz ze spadkiem odporności, pojawiają się coraz częstsze infekcje, którym nierzadko towarzyszą stany podgorączkowe. Chorzy mogą również skarżyć się na długo ciągnące się zapalenie zatok, a co za tym idzie silne bóle głowy. O zespole przewlekłego zmęczenia świadczą także objawy typowe dla alergii, takie jak nieżyt nosa, czy wysypka na skórze. Z jakimi symptomami można jeszcze się spotkać?
- Chorym często towarzyszą bóle w klatce piersiowej nieznanego pochodzenia, a dodatkowo silne kołatania serca.
- Podczas snu zdarzają się nocne poty.
- W krótkim czasie może dojść do zmniejszenia masy ciała.
- Chory odczuwa bóle stawów, którym jednak nie towarzyszy żaden obrzęk i zapalenie. Pojawiają się także bóle mięśni.
- Okolice węzłów chłonnych stają się wrażliwe na dotyk.
- U kobiet występują zaburzenia miesiączkowania.
- Chory może mieć problemy z termoregulacją ciała.
- Pojawiają się dolegliwości charakterystyczne dla zespołu jelita wrażliwego.
- Chory silnie reaguje na alkohol oraz część leków.
- Spadek stężenia kortyzolu, co można wykryć poprzez badania krwi oraz moczu.
W jaki sposób leczyć zespół przewlekłego zmęczenia?
Z uwagi na silne objawy, które znacząco wpływają na spadek komfortu życia chorego, warto zdecydować się na kompleksowe leczenie. W pierwszej kolejności należy skonsultować symptomy z lekarzem rodzinnym i specjalistą, którzy wykluczą istnienie innych chorób. Niezwykle ważnym elementem terapii jest suplementacja, która skutecznie zwalcza objawy typowe dla zespołu przewlekłego zmęczenia. Szczególnie efektywne są preparaty na bazie naturalnego colostrum, pochodzącego z mleka krowiego lub koziego, które są najbardziej zbliżone do ludzkiego mleka. W Genoscope można znaleźć wiele produktów w formie tabletek lub płynów, które zawierają czyste colostrum, bez dodatku konserwantów oraz innych szkodliwych substancji. Jest to prosty i skuteczny sposób na wyeliminowanie uczucia przewlekłego zmęczenia, dodanie sobie energii, a jednocześnie poprawienie kondycji psychicznej i fizycznej.
Zobacz produkt COLOSTRUM IMMUNE 60% IGG - KAPSUŁKI DOJELITOWE 60 SZT.
łatwe do połknięcia COLOSTRUM ALPHA - COLOSTRUM BOVINUM 125ML
oraz hypoalergiczne COLOSTRUM HYPO - COLOSTRUM KOZIE 45 KAPS.